čápy

Ú v o d
Naše obec
Historie
Mapa okolí
Místa v Pihelu
Osadní výbor
Napište nám

Pihelské novinky
Připravuje se
Proběhlo
   Fotogalerie  
Staré fotky
Nové fotky
Fotky z akcí
                      
Odkazy

Zprávy

neděle
14. července
2024
  16:09:31   
Online: 1 člověk.
© KM         

Osadní výbor Dolní Pihel          

Obec Pihel

  Vesnice Pihel se nalézá v České republice, na severu Čech v Libereckém kraji v bývalém okrese Česká Lípa mezi městy Novy Bor (4 km) a Česká Lípa (7 km). Zeměpisné souřadnice jsou 50° 44' 2” s. š., 14° 32' 33” v. d. Rozloha katastrálního území je 4,56 km 2 . Nadmořská výška je od 268 do 323 m n. m.
    Mapa
  Vesnice Pihel spadá pod město Novy Bor. Lidé Pihel rozdělují na horní Pihel, ktery leží u silnice 1/9 a na dolní Pihel, který obklopuje Pihelský vrch (315 m n.m.).
  Pihelský vrch je přístupný veřejnosti, najdeme zde malý zbytek zdi a velkou jámu po sklepení z Pihelského hradu. Na západní straně vrchu se do svahu zařezává bývalý lom, kde lze nalézt nerost chabazít o velikosti 1 až 8 mm. Výhled do krajiny omezují vzrostlé stromy. Pod Pihelským vrchem jsou hospodářské budovy s velikými sklepy, které jsou vytesány hluboko do skály. Těmto budovám dominuje pivovarský komín na kterém hnízdí čap bílý. Tento areál je soukromý a nepřístupný. Obcí protéká Dobranovský potok, v kterém žíjí raci, pstruh potoční a duhový. Z potoka se napájí Pivovarský rybník (9 ha.), který slouží k chovu ryb, především kapra obecného. V tomto rybníce se dá koupat. Po hrázi vede modře značená turistická trasa.Jsou zde i cyklotrasy 3062 a 3053 V homím Pihelu jsou další rybníky, ten největší je Červený rybník (8 ha), kde je možnost koupání z pískové pláže a v zimě se tu dá bruslit.
  V dolním Pihelu je kaple sv. Maří Magdalény z roku 1775 a nemovitá kulturní památka - venkovská usedlost.
Dále v Pihelu najdete hostinec Zlaty buřt, autoopravnu, pohřební službu, výrobu dekorovaného skla, cukrárnu, ekologický chov ovcí, ekologický chov masných krav, pěstitele černého rybízu,kováře - podkováře, instalatéra, kominíka, zemní a výkopové práce, prodej dílů na automobily, autobazar, penzion, prodejnu potravin, pneuservis, poštu, opravu a úpravu zbraní.
     Některá místa v Pihelu
  Obec má velmi dobré autobusové spojení s Novým Borem a Českou Lípou. Autobus zastavuje na třech zastávkách v obci.